Spolek občanů, který si klade za cíl budovat občanskou společnost a pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Kaplicka_2013169.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Tři králové 2016
Tři mudrci z východu na své pouti do města Betléma zavítali také do Kalné a Soutic. Pozdravili obyvatele, popřáli do nového roku všem zdraví a štěstí, dokonce předali dary a zase šli dál. Ať se cestou králům nic nestane a za rok se na ně zas těšíme.
králové 2016 kaplicka.jpg
Silvestr 2015 a Nový rok 2016
Nový rok.jpg
Nový rok.jpg
Oč bylo komornější obsazení silvestrovské oslavy v besedě, o to početnější byla skupina účastníků novoročního pochodu spojeného s pečením buřtů. Rovných osmnáct hostů se sešlo na Políčku, aby pokračovalo v založené tradici a připilo si zde na zdravý, šťastný a úspěšný rok 2016
2015
Mikulášská nadílka
Přestože letos byli Mikuláš a jeho družina značně unaveni po předchozím vyčerpávajícím pátku, dali si v sobotní podvečer dostaveníčko před kalnickou kapličkou. S nákladem dárků pro všechny Kalňáky pak vyrazili na obchůzku. V každém domě se přesvědčili, zda jeho obyvatelé nenapáchali za uplynulý rok nějaké hříchy, podarovali je, popřáli zdravíčko a krásný advent. Ustrašené děti pochválili za krásný přednes básničky, případně za hezké školní výsledky. Přesvědčili se, že tu žijí samí slušní a spořádaní lidé, neboť čerti odcházeli z každé návštěvy s nepořízenou.
mikuláš 2015.jpg
Jarda a jeho dárek
Jarda si konečně vyzvedl svůj dárek od Kalňáků - přestávku v zápase fotbalového utkání klubu Chelsea v Londýně.
Síň slávy Benešovského deníku
kalna-vlasak-bohuslav-9_galerie-980.jpg
Heligonkář, pan Bohuslav Vlasák v síni slávy, gratulujeme :-)

Za pozornost stojí i sloupek Zdeňka Kellnera, který s panem Vlasákem rozhovor vedl.
K + M + B 2015
kralove.jpg
Do mrazivého tříkrálového podvečera se v Kalé vydala trojice důstojných pánů. Kašpar, Melichar a Baltazar obcházeli všechny dobré lidi, aby jim popřáli do roku 2015 hodně zdraví, spokojenosti a k tradiční písni přidali sladký dárek. A protože dobří lidé nežijí jen v Kalné, putovali králové se zdravicí i k přátelům do Soutic.
Společenská zábava spolku Kalňáci se blíží...
MammaMiaLogo1.png
V rámci příprav na březnovou taneční zábavu se všechny předtanečnice sjely do Sjezdového paláce v Praze, aby tady plnými doušky nasávaly inspiraci. A bylo z čeho. Muzikál Mamma Mia s nestárnoucími hity skupiny ABBA je přesně to, co potřebovaly okoukat, aby mohly následně předvést na „domácí půdě“ v Hulicích.
Podvečer sv. Mikuláše
Mikulas.jpg
S první hvězdičkou na nebi se také na kalnické návsi objevila čtveřice bytostí očekávaná v každém stavení. Důstojný Mikuláš v doprovodu zářícího anděla a dvojice hrůzu nahánějících čertů obcházela domácnosti a podle zásluh nadělovala. A protože v Kalné nebylo za uplynulý rok jediného hříšníka, dostali všichni od Mikuláše nejen pochválení, ale i hezký dárek.
Nastal čas uložit se před kapličku
Protože Políčko je v troskách. Na níže vystavených fotografiích spatříte zhmotněný výsledek práce místní udavačské štěnice. Slídí už několik let v našich životech a hledá, kde by se napásla. Práší na úřadech napříč státní správou s jediným cílem - ublížit. Zmořený úředník teď definitivně rozhodl o bouračce, tedy stalo se. Jsme chudší, smutní, unavení, naštvaní, ale ne zdeptaní. Osmnáct prožitých roků se superprázdninami a svátky, s báječnými společnými oslavami a srazy nám ani našim dětem nikdo zbourat nedokáže. Na trestání příjemných zážitků naštěstí neexistuje žádná instituce ani paragrafy. To byste byli v exekucích všichni, milí Kalňáci.
Zkouším na situaci pohlédnout aspoň z jednoho pozitivního koutku. Vzpomenu na Kunčáky coby spokojené soutické chalupníky. Nebýt udavačů, bydliště by nezměnili. Nebýt udavačů, mohla nám být ignorace tehdejšího zastupitelstva lhostejná. Že by byl udavač nakonec hybatelem změn?
Já mu poděkování psát nebudu. Za příslušnost k našemu spolku jsme v kauze Políčko tvrdě zaplatili a mně nezbývá pravděpodobně nic jiného, než obcházet vaše domácnosti a na oplátku využívat pohostinnosti členů našeho spolku. Anebo ulehnout před kapličku. Tedy pokud tam právě nebude obsazeno bojovníky za morální obrodu Kalňáků.

Dana Prošková dříve Bílková
01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
Pohádkový les - Hulice 2014
Mateřská školka v Hulicích ve spolupráci s obcí Hulice a naším sdružením Kalňáci uspořádala tuto sobotu 24. května 2014 Pohádkový les. I přes průvodní hřmění a drobný déšť nám nakonec počasí přálo a dorazilo více jak 60 dětí, čekalo je 23 pohádkových bytostí. Děkujeme za skvělou organizaci a gratulujeme Hulicím k prvnímu ročníku této zajímavé akce.
Janin vítězný boj
Jana, rodačka z Kalné, vyhrála jeden velký boj a napsala o tom moc krásný článek, který vyšel 17. května 2014 v Benešovském deníku. Dovolujeme si zde ten článek také uveřejnit a zároveň Janě přejeme její velké osobní vítězství.
Každoroční velikonoční malování vajíček
O velikonoční hezké neděli se v Kalné jako každoročně malovala vajíčka.
IMG_7877.jpg
20140420_184811.jpg
Soutický masopust
Po tříleté odmlce do Soutic opět zavítal masopust, v plné své kráse a bujarosti. Období slibného předjaří a krásné sobotní počasí už samy o sobě vyvolávaly pohodu a dobrou náladu. Přesto po ránu vyšel průvod maškarádů ze soutického pohostinství trochu nesvůj. Jak je Soutičtí asi letos přivítají? Budou ochotni se s nimi veselit a tančit? Strpí s dostatečným nadhledem škádlivé řádění kolem svých stavení?
První zastávkou masopustního průvodu je tradičně úřad obce, kde paní starostka předala maskám v čele s přísným Laufrem dočasnou vládu nad obcí a letos nádavkem obří koš naplněný masopustními dobrotami. A pak už to vypuklo. Od stavení ke stavení postupovali rozverní maškarádi za doprovodu muziky, domácím vždy popřáli zdraví a spokojenost, zatančili, tu a tam záludnou kašpařinu vyvedli, a přesto se jim dostávalo vlídného přijetí, dobrých jídel i ostřejších kalíšků proti únavě. Ta se však přece jen na sklonku odpoledne dostavila, a tak maškarádi s úlevou nechali padnout Bakchuse, po rituálu plném pláče a nářků jej následně oživili a pustili se do závěrečného tance.
Masopust v Souticích dostál všem tradicím a zvykům. Potěšil sousedy, dospělým připomněl staré časy, nejmladším maskovaným účastníkům průvodu snad i ukázal cestu, po které by měli pokračovat. Za elán, s jakým se na přípravě a uskutečnění této tradiční slavnosti podíleli, patří poděkování členům soutických spolků (hasiči, rybáři, myslivci, sportovci) a místních sdružení (Veselý sousedský spolek Podolí a Kopečka, Kalňáci). Nezbývá, než se těšit na některý z následujících roků, který slavnost masopustu do Soutic opět přinese. A Kalňáci při tom rozhodně nehodlají chybět.
Ples soutického mysliveckého sdružení Hubert
myslivecký ples 2014 001 tombola.jpg
V sobotu 18. ledna proběhl v Souticích v sále pohostinství U Petrů ples místních myslivců. Za Kalňáky jsme se přišli pobavit, ale také bojovat o velmi bohatou tombolu. Ač jsme se snažili a skoupili řadu lístků, nakonec jsme získali jen několik bažantů. Ale taky dobře. Ples byl moc pěkný a myslivcům děkujeme za příjemný večer.
K+M+B 2014
V předvečer Tříkrálový za téměř jarního počasí se vydala po Kalné již známá a všude očekávaná trojice s písní na rtech. V každém stavení přesvědčiví králové zazpívali a popřáli do letošního roku pevné zdraví a štěstí. Nejzodpovědnější Melichar pak s křídou v ruce zaznamenal na dveřní zárubně požehnání s letopočtem 2014. Ani v letošním roce nezapomněli králové navštívit naše soutické kamarády a vinšovat zdravíčko i jim.
Přivítání nového roku v Kalné
Silvestra jsme v Kalné oslavili příjemně a v klidu. Prvního jsme vyrazili na novoroční procházku. Počasí nám přálo a cestou jsme nasbírali 4 pytle odpadků.
V roce 2014 nás čeká zase spousta akcí. Děkujeme všem našim příznivců za ochotu, s jakou se zúčastňují našich akcí a za přízeň, kterou nám věnují. Všem přejeme, ať je tento rok pro všechny úspěšný, pohodový a šťastný.
2013
Soutěž v medovém pečivu
Druhý adventní víkend jsme věnovali Hulicím. V pátek jsme byli na večerní prohlídce, jak jsme zde již uvedli. V sobotu zas za nádherné vánoční atmosféry proběhlo rozsvícení stromečku a v neděli Včelí svět v Hulicích pořádal soutěž ve vánočním pečivu. Za Kalnou se zúčastnila Věrka Svobodová a Olga Bílková. Pohodové odpoledne ve voňavém Včelím světě bylo příjemným setkáním místních pekařek a cukrářek. Všichni přítomní hodnotili vzhled i chuť výrobků, takže jsme si opravdu pochutnali :-) Třešničkou na dortu bylo pro nás první místo za umělecký dojem za Olininu perníkovou chaloupku.
20131208_135722.jpg
Svatý Mikuláš v Kalné
V předvečer svátku svatého Mikuláše se drobných dárečků dočkali také všichni občané Kalné. Před každým stavením zazvonil anděl na zlatý zvoneček a v doprovodu Mikuláše a dvou pekelných bytostí popřál hezký večer. Všude byla tato vzácná návštěva přijata s velkým respektem, neboť Mikuláš, ten přece na každého všechno moc dobře ví. Kdo během roku zlobil, prosil za odpuštění a rád si vzpomněl na nějakou tu básničku nebo písničku, aby si svatou mocnost udobřil. Hašteřiví čerti vyhrožovali pobytem v pekle, avšak anděl byl více shovívavý a pro každého měl malý balíček plný dobrot.
Tři králové
I letos k nám přišli tři králové. Roznesli dárky, popřáli nám dobrý Rok a moc hezky zazpívali.
x.jpg
2012
Mikuláš, čerti a anděl
Do Kalné zavítal sám pan Mikuláš s andělem a dvěma čerty. Přinesli spoustu dárků, nikoho neodnesli a všem nám popřáli hezké adventní období.
IMG_1718.jpg
Tři králové 2012
tři.jpg
2011
Tři králové
2010
Oldies Party Soutice
o1.jpg
o2.jpg
ještěrka.png

CO NÁS ČEKÁ?


23. března uklízíme přírodu

6. dubna uspořádáme předvelikonoční cukrování v Hulicích

20. dubna na Bílou sobotu jedeme na výlet za poznáním 

bg.jpg
Kalňáci, zapsaný spolek. Rada: Olga Bílková, Jiří Petrů, Luděk Putz.
Telefon: 602 288 414
Mail: olinazkalne@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one