Spolek občanů, který si klade za cíl budovat občanskou společnost a pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Kaplicka_2013169.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Předvánoční jarmark v Hulicích 24. listopadu 2018
Letošní podzim nás tak dlouho chlácholil teplými dny, že málokdo sledoval kalendář a jeho alarmující červená čísla, upozorňující na blížící se dobu adventní. Spolek Kalňáků má však ostražitou hlídku a ta se nenechala teplem a sluníčkem zmást. Včas zavelela dvorním cukrářkám nahřát med, prosát mouku a štandopéde zadělat na perníky. Kam s pečením spěchaly, je jasné. Hulický jarmark má pevně stanovené datum - sobotu před začátkem adventu. A do té doby se musí nejen "naperníkovat", ale věnce nazdobit, sladkosti napéct, kroupy na kubu navařit, jarmarečníky pozvat, ... je toho požehnaně. Odměna za několikatýdenní fofr však byla sladší než cukrová poleva na Jarčině žloutkovém věnečku. Sál nabitý lidmi, pohodová adventní nálada, milá hudba a zpěv souboru Pikolino, nekonečná fronta u cukrárny, vyprodané perníčky, uznání a pochvala od spokojených návštěvníků. Zkrátka a dobře - jarmark na jedničku s lineckou hvězdičkou. Děkujeme každému, kdo přiložil ruku k dobře odvedenému dílu. Pod vánoční stromeček si totiž nachystal pěkně hřejivý dárek navíc.
betlem1.jpg
Jarní Cukrování 2018
Zdá se, že pašijový týden se letos rozšířil o další sváteční den, o "Sladkou sobotu". Jarní cukrování v Hulicích nezůstalo svému názvu nic dlužno, tedy pokud mluvíme o sladkostech. S jarem to i přes sluníčko za okny bylo o poznání horší. Ale možná to vlastně bylo dobře. Teplé počasí by jistě zahánělo hulické dámy k práci na zahrádkách, takhle si radši poseděly u kávy a dobrého zákusku. Nabídka domácí cukrárny byla ještě pestřejší než jindy. Klasika reprezentovaná štafetkami, žloutkovými věnečky, laskonkami a punčákem zápolila s modernou v čele s makronkami a medovníkem. Vítěze těžko určit, neb takřka nikdo z bojovníků nepřežil.
Ještě sladší než laskonky bylo vystoupení dětí z hulické mateřinky. Připravily si pro své rodiče a prarodiče moc hezké pásmo písniček a tanečků. S šátky Ferdy mravence udělaly důrazné černé tečky za letošní zimou a vyzvaly jaro k nějaké rozhodné akci. Za milé vystoupení byli zpěváčci odměněni sladkostmi a taky zábavou v tvořivých dílnách, jak jinak než s tématikou jara a blížících se Velikonoc. Sladké sobotní odpoledne nám tak uběhlo moc příjemně. Kalňáci za pomoc při jeho přípravě děkují dětem i dospělákům z mateřinky, panu starostovi i sněženkám z protější zahrádky.
Předadventní Jarmark v Hulicích 25. listopadu 2017
Další předvánoční jarmark je za námi! Kdo sleduje naše stránky pravidelně, jistě mu neuniklo, kolik úsilí, času a trpělivosti dámy z našeho spolku na jeho přípravu vynaložily. Jejich energie a nadšení naprosto nepřišly nazmar. Načančané perníčky i věnce mizely z pultu do tašek návštěvníků jedna radost, na cukrárnu se stála fronta. Ale zkrátka samozřejmě nepřišli ani ostatní prodejci. Stánků nebylo moc, zato jejich zboží nádherné - patchwork, šperky, vintage, medové pečivo, dřevěné dekorace, sušené ovoce, koření ... Ale dosti o hmotných statcích - nejvíc nás bavila všude usazená adventní pohoda. Vánoční nálada zhusta skrápěla jarmarečníky hlavně díky členům sboru Pikolino z Čechtic, byli opravdu skvělí a moc jim děkujeme za přízeň. Poslední návštěvníci opustili sál hulické hospody po páté odpoledne. Z vyřčených slov chvály soudíme, že si k nám rádi najdou cestu i napřesrok. Pěkný advent všem!
Aprílové cukrování v Hulicích 2017
Těžko říct, co bylo na Jarním cukrování v Hulicích na 1. apríla sladší. Jestli nabízené sladkosti v cukrárně nebo vystoupení dětí z mateřinky v Hulicích. Školková mláďata pod vedením paní ředitelky Jaroslavy Fajtové se přihlížejícím rodičům vyznala ze své náklonnosti ke zvířatům všeho druhu. Vyslechli jsme říkanky o krtkovi, veverce, lišce i zajíci. A tak jako je hajný pán lesa v písničce, tak paní ředitelka školky moc pěkně vede nejmladší občánky v Hulicích. Na jejich společném vystoupení bylo znát, že si věří a že chtějí před tolika diváky obstát se ctí. Odměnou za krásné zvířátkové pásmo dětem byly výtvarné a pracovní dílničky, kde si mohly vyrobit jarní nebo velikonoční dekoraci. Jak jinak než se zvířecími motivy. Kalňáci všem děkují za sladké jarní odpoledne.
a.jpg
b.jpg
O jarmarku v Hulicích 19. listopadu 2016
S přibývajícími dny směrem k 24. prosinci kdekdo láteří. Na kalup s úklidem, na připálené cukroví, nátřesk v obchodech, nedostatek invence k nákupu dárků … prostě na blázinec kolem blížících se Vánoc. Skoro to vypadá, že se nikdo, kromě dětí, na svátky netěší. Jenže přišla sobota 19. listopadu a na předvánočním jarmarku v Hulicích, který pořádali Kalňáci ve spolupráci s obcí, bylo lidí jako nacukrováno na vanilkovém rohlíčku. A vánočně nachystáni byli komplet všichni. Prodejci s naparáděnými stánky, cukrářky s perníčky, čechtický dětský sbor Pikolino s báječně sestaveným svátečním repertoárem a samozřejmě vánočně natěšení návštěvníci. Kdo se zúčastnil, potvrdí, že všichni výše jmenovaní si jarmark bezezbytku užili. Takže resumé sobotního odpoledne je následující: Na Vánoce se těšíme všichni. Dokonce moc. Ale láteřit společně s ostatními se přece sluší …
2.jpg
1.jpg
Jarní cukrování v Hulicích 12. března 2016
Druhé Jarní cukrování v Hulicích se konalo v sobotu 12. března. Vystoupení dětí z mateřské školky přilákalo do sálu místního pohostinství spoustu maminek, tátů, babiček a dalších rodinných příslušníků.
Děti zahájily písničkou o jaru, co popotahuje ze země krokusy, a pak už to šlo ráz na ráz. Pěkné básničky o zvířátkách se střídaly s písněmi z pohádek, připomenuty byly i nadcházející Velikonoce. Zakončeno bylo vše nezbytným tancem princezniček a odhodlaných loupežníků. Všichni byli velice roztomilí a sklidili od diváků zasloužený potlesk.
Nejedno dítko bylo hned na sále pohotově odměněno sladkostí z improvizované cukrárny, kde byl ovšem výběr zákusku velice náročný. Nabízelo se jich hned 15 druhů, jeden lákavější než druhý. Další obtížné rozhodování mohlo nastat při koupi nádherně nazdobených velikonočních perníčků ve tvaru kuřátek, zajíčků nebo kraslic. Avšak zcela unikátní cukrářské produkty mohli návštěvníci spatřit na minivýstavě soukromé cukrářské dílny MIFA patřící paní Michaele Fajmanové ze Zruče nad Sázavou. Jeden z jejích dortů je šampiónem roku 2016 v kategorii svatebních a je to takřka umělecké dílo.
Zatímco dospělí debatovali nad kávou, děti si krátily chvíli rukodělnou činností. Své výtvory s důrazným akcentem jara si odnášely s myšlenkou na sluníčko a teplé jarní dny. My na tom nejsme jinak.
Předvánoční jarmark v Hulicích 21. listopadu 2015
zvonek 1.jpg
Předvánoční jarmark v Hulicích se letos opět povedl. V sále místní hospody ho v sobotu 21. listopadu Kalňáci zorganizovali už posedmé a zdá se, že sedmička je i pro pořadatele jarmarků číslo přívětivé. Naše pozvání přijalo jedenáct prodejců z okolních obcí. Přijeli se pochlubit svou zálibou v rukodělné činnosti, svou nápaditostí a šikovností.
Návštěvníci jarmarku s obdivem obhlíželi jejich výrobky - loutky, šperky, vyřezávané betlémy, košíky, ubrusy, svícny, perníkové chaloupky s krajkovým zdobením, adventní věnce … hodně toho bylo. Však také nejedna peněženka byla do tašky vracena ve stavu značně pohublém. Pro děti, které na plané pokukování moc nejsou, byly přichystány výtvarné dílny. Ale přidali se k nim i mnozí dospělí, motivovaní patrně oněmi šikovnými prodávajícími.
Hodně jarmarečníků předadventní odpoledne zakončilo tradičně - posezením v improvizované sladké cukrárně. Nad dortem a kávičkou zhodnotili nákupy, přetřásli nejnovější události, podělili se o radosti i strasti. My jen doufáme, že kromě nakoupených artefaktů si odnášeli hlavně předsváteční náladu a těšení na blížící se Vánoce. Advent v Hulicích a okolí může začít.
První jarní cukrování
První jarní cukrování v Hulicích jsme ve spolupráci s mateřskou školou a obecním zastupitelstvem uspořádali v sobotu 28. března. Týden před Velikonocemi se přece hodí začít chystat výzdobu na tyto jarní svátky. A kdo už má nazdobeno, zaslouží si siestu na vydechnutí.

Na odpoledním „cukrování“ jsme vyhověli všem. Výzdobu si návštěvníci mohli buď zakoupit u stánku mateřské školy, nebo si ji vlastnoručně zhotovit z připravených polotovarů u Kalňáků. Namalovat voskem kraslice, nazdobit polevou jarně vykrojené perníčky, posadit do osení zajíčka či ptáčka s pestrobarevným peřím – to byly zábavné činnosti nejen pro děti. Ostatně pro ně byl připraven ještě program se soutěžemi v druhé části sálu místního restaurantu.

Avšak jednoznačně nejzajímavějším stanovištěm, kam se okamžitě upíraly zraky všech příchozích, byla cukrárna s mnoha zajímavými druhy dezertů. Pro své věrné zákazníky z Hulic je napekly členky našeho spolku. Už dobře vědí, co mají místní dámy v oblibě a přidaly ještě něco navíc. Nabídka byla pestrá - od klasických medovníků, štafetek a laskonek až po čokoládový bezlepkový dort. To všechno s dobrou kávou nebo sklenkou vína.

Cukrovalo se do pozdního odpoledne. Pak už byly děti unavené, pusy přeslazené a zajímavé novinky probrané. A doma dost možná čekala finišující příprava na příští víkend. Tak zase za rok, milí návštěvníci!
Jarmark nebo trh?
Z německých slov Jahr (rok) a Markt (trh) vzniklo moc pěkné počeštělé slovo jarmark. Na rozdíl od běžných týdenních trhů se zemědělskými a řemeslnými přebytky býval jarmark vždy něčím výjimečným. Obchodovalo se tu zbožím vzácnějším, exotičtějším, nabízela se i lidová zábava. Právě spojení zábavy a obchodu bylo pro jarmark příznačné. Jeho další významnou funkcí byla funkce sociální, neboť tu vznikl prostor pro setkání a komunikaci většího počtu lidí… Zhruba takto zní význam slova jarmark ve výkladovém slovníku.
A jak vypadají obnovené jarmarky na vsích a ve městech nyní? Stejně jako v sobotu 22. listopadu 2014 v Hulicích, kde již popáté pořádali jarmark členové spolku Kalňáci s místním obecním úřadem.
Obchodovalo se tu zbožím vánočním, tedy výjimečným, zbožím podomácku a s láskou vyrobeným, tedy tím nejvzácnějším. Ani o zábavu nebyla nouze - o to se postaraly vánoční písně a koledy v podání mladých trumpetistů ze Základní umělecké školy v Ledči nad Sázavou. A že byl splněn poslední atribut jarmarku, totiž prostor pro setkání většího množství lidí, o tom není třeba pochybovat. Návštěvníci si užívali atmosféru nastávajícího adventu, lehce promíchanou s vůní medu, perníku, koření a jehličí. Ve vánoční cukrárně si přišli na své milovníci sladkostí, pro nositele opačných chutí tu byly ke koupi báječné francouzské klobásy a sýry. Lidé poseděli, popovídali si, zhodnotili poslední novinky, děti si mezitím nazdobily napečené perníčky.
A přesně tak to má na jarmarku vypadat. Prodávat i vzájemně předávat se má to nejvzácnější, doma a s láskou vyrobené …
Jubilejní námluvy - jarmark 23. listopadu 2013
Společné jubileum si v sobotu 23. listopadu v Hulicích připomněli Kalňáci s předadventní sobotou. Svou zpočátku nezávaznou známost začali bez vzájemně velkých očekávání právě před pěti lety, kdy o. s. Kalňáci v Hulicích uspořádalo předvánoční jarmark. Tehdy poprvé se sešli v sále pohostinství místní výrobci a prodejci vánočních věnců, svíček, šperků, drobných dárků, ale také pečiva, sýrů a jiných dobrot.
Nejinak tomu bylo i letos. Vánočně nazdobený sál zase voněl medem a perníkem, kalňácké cukrářky sladce chlácholily chuťové pohárky návštěvníků cukrárny, sluch na koledy zvučně ladili trumpetisté ze ZUŠ v Ledči nad Sázavou. A hmat? Pohladit můžete přece i pocitem sdílené radosti a nadšení …
Zkrátka - za dobu pěti let se pro jarmarečníky naštěstí nic moc nezměnilo. Huličtí získali jistotu, že na adventní čas je navnadí mile strávené odpoledne s přáteli ze vsi i okolí, Kalňáci uspokojili svou permanentní potřebu činorodosti a madam Sobota Předadventní si oddychla, že v Hulicích rozhodně nešlápla s přízní vedle.

P.S.
O.s. Kalňáci děkuje všem návštěvníkům za štědré vstupné na jarmark. Z Vašich dobrovolných finančních darů společně přispějeme rodině Šlejmarových ze Zruče nad Sázavou částkou 3 000 Kč do veřejné sbírky určené na nákup automobilu pro dva invalidní vozíky.
jarmark.jpg
Předvánoční jarmark v Hulicích v sobotu 24. listopadu 2012
S první pozvánkou na předvánoční trh či jarmark každému zatrne při pomyšlení na nastávající hektické období. Tyto akce však k Vánocům neodmyslitelně patří, zejména pak ty, co si zakládají především na tradici a naladění adventní nálady. Právě takové jarmarky každoročně pořádá o.s. Kalňáci ve spolupráci s obcí Hulice.

Ve vyzdobeném sálu se v sobotu 24. 11. odpoledne promísily vůně jehličí, perníčků, medu, punče, houbového kuby, koření i sladkostí. Na sto padesát návštěvníků přišlo obdivovat stylové vánoční zboží, ochutnat sváteční pečivo a cukroví, poslechnout si koledy v podání malých hudebníků a zpěváků ze ZUŠ v Ledči nad Sázavou. Zajímavým ozvláštněním jarmarku byla výstava ručně tkaných gobelínů slečny Gabriely Zelenkové ze Zruče nad Sázavou a ukázka tkalcovského umění.
Kdo čekal, že zde pořídí praktické dary pro rozvětvenou rodinu, byl pravděpodobně zklamaný a vzdálil se s vidinou pohodlného nákupu po internetu. Ale skalní jarmarečníci si užili v Hulicích pohodové odpoledne plné rozjímání a vánoční nostalgie.
Můžete vůbec v překomercionalizovaném předvánočním blázinci zažít něco hezčího? Co nejvíce vánočně romantických odpolední vám doporučují (a přejí) Kalňáci!
vence.jpg
Vánoční jarmark - Hulice 2011
Nepřepadne vás taky někdy pocit, že Vánoce jsou minimálně dvakrát do roka?! No samozřejmě že tomu tak není! To jen padouch Čas s námi hraje neustále na honičku a člověk by nejradši radikálně změnil hru. Nebo aspoň pravidla…

Srdnatě se o to pokusili členové o. s. Kalňáci. Sice sami před v pořadí již třetím Vánočním jarmarkem s tím nepodplatitelným pánem smlouvali každou hodinku, ale v sobotu 19. prosince odpoledne to v sále hulické restaurace dýchalo poklidem a pohodou.
Své stánky tu rozložili prodejci vánočního zboží všeho druhu. Svícny, adventní věnce, perníčky, koření, kosmetiku, šperky, hračky, … to vše mohli příchozí okukovat a kupovat, potud to byl klasický vánoční jarmark. Kalňáci se ale vždycky snaží nabídnout něco navíc. Třeba vánočního houbového kubu všem hostům na uvítanou, mimořádný bazárek dětského oblečení s výtěžkem pro nadaci Člověk v tísni, výstavu betlémů nejrůznějšího stáří, původu, velikostí a materiálů, nebo cukrárnu s posezením či prodejem sladkostí „jen tak do ruky“.
Poděkování za možnost příjemně stráveného odpoledne patří obci Hulice, která je spolupráci s naším sdružením nakloněna. A kromě poděkování i podtržená jednička patří účinkujícím žákům ZUŠ z Ledče nad Sázavou. Teď už všichni chceme jen snííít o Vánocííích bílýýých …
IMG_1571.jpg
Vánoce, Vánoce přicházejí
zpívá se ve známé „nekoledě“ Zdeňka Borovce. V sobotu 20. listopadu, týden před začátkem Adventu, ovšem do Hulic Vánoce nepřišly, ale rychlostí sněhové metelice přímo vtrhly.

Nedá se říci, že by se tak stalo neočekávaně. Rok se s rokem sešel a občanské sdružení Kalňáci ve spolupráci s představiteli obce zde uspořádalo v pořadí již druhý Vánoční jarmark.
Sál místního pohostinství znovu provoněly nakrášlené adventní věnce, svíčky a koření všeho druhu. Osvědčení prodejci vlastnoručně zhotovených šperků, obrázků či šitých hraček opět leckomu usnadnili nákup dárků, jiní návštěvníci nasbírali inspiraci na výzdobu domácností. Většinu vánocechtivých nedočkavců však stejně nakonec přitáhly stánky s tradičními vánočními pochoutkami. Vánočky, cukroví, perníčky a medovníky zabojovaly o přízeň hostů s delikatesními klobásami a sýry. Samozřejmě docházelo i k mnohdy konspirativní výměně zaručeně osvědčených receptů na jejich výrobu.
Skvělou vánoční atmosféru doslova doladili žáci a studenti z umělecké školy v Ledči nad Sázavou pod vedením paní ředitelky Jany Laudátové. Koledy a jiné vánoční písně zněly v jejich podání hodně mile a hodně uvěřitelně. Těšení na Vánoce jste cítili snad z každé odzpívané notičky.
Co nakonec? Ve zmíněné písni proklamovaný roční „nárok na klid“ prozatím nikomu z návštěvníků nehrozí, i Kalňáci chystají další předvánoční aktivity. Vždyť opravdový předvánoční fofr teprve vypukne! Ale kdo na jarmark zavítal a nasál vánoční pohodu, ten se tím znejistit nenechá.
Dana Prošková
1_stromek.jpg
cc.png
Předvánoční jarmark 2009
Ačkoli 21. listopadu do adventu scházel ještě týden, občané Hulic už dostali první vánoční dárek. Každému, kdo se sobotní „nadílky“ v sále místní restaurace zúčastnil, bylo zřejmé, že se o ni rádi, a možná i trochu hrdě podělí s lidmi z okolních obcí.

Obec Hulice ve spolupráci s občanským sdružením Kalňáci pro ně připravila překvapení v podobě vánočního jarmarku.
Dvě hodiny po poledni se začali trousit první zvědavci a po chvíli bylo v sále plno. Devatenáct prodejců šperků, obrázků, hraček, keramiky, šitého i nešitého patchworku, nádob z pediku, suché vazby i adventních věnců se pochlubilo svými výtvory. Že byly k vidění výrobky krásné, vkusné, místy hraničící s profesionálním uměním, to možná návštěvníci očekávali. Překvapením však bylo zjištění, že minimálně polovinu prodejců znají ze sousedství, z práce, z vedlejší vsi, přes kamarádku či jinak a o jejich zálibě a tvořivosti se prvně dozvídají až zde.
Dárek s vánočním jarmarkem převázali organizátoři ozdobnou mašlí v podobě vystoupení zručské hudební skupiny Fanda team pod vedením p. Hromadníka a výstavkou betlémů na staročesky vyzdobených tabulích. A přidáme-li k tomu všemu podávané tradiční i netradiční lahůdky a nápoje, poskládá se nám obrázek báječně prožitého odpoledne, které pořadatelé balili s láskou a přáním krásných Vánoc.
Dana Prošková
ještěrka.png

CO NÁS ČEKÁ?


23. března uklízíme přírodu

6. dubna uspořádáme předvelikonoční cukrování v Hulicích

20. dubna na Bílou sobotu jedeme na výlet za poznáním 

bg.jpg
Kalňáci, zapsaný spolek. Rada: Olga Bílková, Jiří Petrů, Luděk Putz.
Telefon: 602 288 414
Mail: olinazkalne@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one