Spolek občanů, který si klade za cíl budovat občanskou společnost a pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Kaplicka_2013169.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách

Uklízení v Kalné okolí a v přírodě

Na úklid tentokrát s Hulicemi 2017
Tak jako doma žádná hospodyňka nečeká s jarním úklidem na oficiální výnos Ministerstva čistoty, kdy začít s pomýváním oken a vymetání pavučin, stejně tak dobrovolníci z Hulic a Kalné nepotřebují vzletné mediální výzvy, aby se zmátořili k prospěšné akci. Příkopy podle silnic a cest jsou po zimě zanesené smetím a je potřeba s tím co nejdřív něco udělat. Na sobotu 25. března si Kalňáci s hulickými hasiči domluvili brigádu, vytyčily trasy úklidu a pod heslem "Každý občan rozumný vysmýčí si za humny" se čety dobrovolníků rozešly po okolí naplnit pytle odpadky. Na závěr všem symbolicky poděkoval starosta obce - opečenými buřty a basou piv.
b.jpg
Jarní zametání Kalné 11. března 2017
Děkujeme všem Kalňákům, kteří se v sobotu 11. března zapojili do úklidu vesnice. Ta byla po štědré zimě doslova zasypaná drobným štěrkem a zetlelým listím. Někdo si uklidil kolem svého obydlí, jiní se rozmáchli o mnoho dál. Výsledkem je uklizená Kalná, do níž může rovnými křídly vlétnout jaro.
AB.jpg
Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016
Také letošní podzim jsme se přihlásili do dobrovolnické úklidové akce, která probíhá na území celé republiky. S týdenním zpožděním se někteří jedinci spolku Kalňáků vydali na trasu mezi Souticemi a Hulicemi „uklidit svět, uklidit Česko“. Vyzbrojeni igelitovými pytli a vyzdobeni gumovými rukavicemi posbírali po škarpách vše, co si zde projíždějící či procházející zapomnětlivci „odložili“. A bylo toho zase vskutku požehnaně.
Jarní úklid 2016
Tentokrát jsme si trošku pospíšili, a o necelý týden dříve se připojili s úklidem Kalné a okolí k jedenáctému ročníku projektu „Čistá řeka Sázava“, který pro nás opět zaštítila MAS Lípa pro venkov z.s. Početně sice menší, ale o to výkonnější sestava během celého dopoledne zametla celou vesnici od zimního posypu, sebrala odpadky v okolí komunikace vedoucí k dálnici a vyklidila škarpy podél silnice ze Soutic do Hulic a Rýzmburku. Odměnou všem unaveným metařům a sběračům bylo idylické sluníčkové odpoledne na Políčku spojené s vůní opečených buřtů a šuměním bublinek
b.jpg
Ukliďme Česko
Celonárodní očistná akce „Ukliďme Česko“ sice vypukne až za týden, ale v Souticích a v Kalné už je naklizeno. Místní spolky i obec využily krásné slunečné soboty a daly se do práce dřív. A Kalňáci nebyli výjimkou.

Při vzpomínkách na dřívější dobrovolné směny Národní fronty, kterých jsme se jako školní děti kupodivu povinně zúčastňovaly, jsme proběhli příkopy podél silnic na Soutice, Hulice i Rýzmburk. Nalezené poklady vydaly na několik objemných pytlů. Naštěstí ne příliš těžkých, protože plastové láhve, plechovky a skoro milión pozdravů od místního milovníka Hašlerek mnoho neváží. Významně těžší byl ovšem štěrk nametený na cestě skrz Kalnou. Dodali jsme lesku též autobusové čekárně, odlehčili jejímu okolí od nedopalků a bylo hotovo.

Odměnou byla brigádníkům siesta na Políčku, kde se cesty pracovních čet zcela podle plánu proťaly. Dali jsme po opečeném buřtu, sklenkou šampáňa si přiťukli na krásný den a rozešli se na vlastní dvorky a zahrádky. Přísloví o "bližší košili oproti kabátu" v Kalné a okolí tentokrát opravdu neplatilo, ale „zametat před vlastním prahem“ se přece taky musí.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Čistá řeka Sázava v Kalné 2014
Za námi je velmi mírná zima, během které nedošlo k žádným záplavám a ani kalamitám. Opět jsme proto dali přednost jiným znečištěným plochám, než břehy řeky Sázavy. V letošním roce vypomohli hlavně mladší členové sdružení, neb ti starší se chystali na velmi důležitou oslavu (více v sekci SLAVENÍ). Vysbírali jsme příkopy na všechny směry od Kalné (Soutice, Hulice, Rýzmburk i dálnici), kousky okolního lesa a pozametali vnitřní části Kalné. Také děkujeme všem soutickým, kteří se k akci Čistá řeka Sázava připojili a vyčistili příkopy u nájezdu na dálnici a dolu ke štěpánovským zatáčkám.
Zrodil se u nás nápad, že bychom mohli požádat jak obec Soutice, tak město Štěpánov a zorganizovat velký úklid v celém okolí soutických zatáček. Odpadků je tam nepočítaně. Včas dáme vědět.
Přejeme všem krásný, čistý aprílový duben.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Čistá vesnice Kalná 2013
Proč ta parafráze? Letos se totiž na Kalňáky nedostalo! Až neuvěřitelnou se zdá zpráva, že úseky řeky Sázavy určené k její očistě byly zamluveny různými spolky dobrovolníků tak brzy, že ti liknavější zůstali na ocet. Obzvláště pokud měli poněkud pomalejší ráno, právě jako Kalňáci.

Na úklid soutoku Sázavy s Želivkou vyrazili sice na devátou, ale soutičtí rybáři si přivstali a přidělené břehy stihli uklidit sami.
Nedalo se nic dělat, na úklid se vyrazilo jinam. Místo řeky - silnice, místo břehů – příkopy. Odpadků a následně plných pytlů však přiměřeně stejně, snad jen boty a nohavice, prosty bláta a vody, byly oproti jiným rokům vítanou změnou.
Z úklidové soboty vyplynula Kalňákům dvojnásobná radost. Předně z toho, že Sázava je velice žádanou dámou, o niž pečovat je každému ctí. A radost z čistě vypulírovaného okolí vesnice Kalné, ta je doslova jarní.
8.jpg
Čistá řeka Sázava 2012
Letos se Kalňáci domluvili se Sázavou na úklid o týden později. Prozradila, jak ráda by pozbyla naplavených civilizačních výdobytků v meandrech mezi Chabeřským mlýnem a „touní“ pod Černýší.

Nakupené ledové kry v únoru zvedly říční hladinu a do kořenů a vrbových větví zůstaly zapleteny metry naplavených igelitových fólií a jiných technologických plodů. Obzvláště levý břeh byl na zmíněné artefakty více než bohatý. Jejich likvidační skupina se však se svěřeným úsekem vypořádala hravě i přes početní oslabení, důkazem čehož je 6 velkých pytlů sesbíraného nepořádku. Svačinkové buřty opečené na břehu Sázavy pak chutnaly přímo očistně.
A proč že byla výkonná jednotka u řeky oslabena? Druhá část Kalňáků totiž zahajovala práci na Renesanci kalnické kapličky. Tak zní název projektu Think big nadace O2. Podrobněji se o něm a o postupujících pracích můžete dočíst na http:// proskova.blog.idnes.cz

Kalňáky zkrátka při nečinnosti zachytíte jen sporadicky. A pokud ano, je to opravdu jen zdání, jistojistě jsou spíš ve stádiu přípravy na akci další.
č1.jpg
Čistý Štěpánovský potok 2011
Čistá řeka Sázava 2010
Jarní úklid
ještěrka.png

CO NÁS ČEKÁ?


23. března uklízíme přírodu

6. dubna uspořádáme předvelikonoční cukrování v Hulicích

20. dubna na Bílou sobotu jedeme na výlet za poznáním 

bg.jpg
Kalňáci, zapsaný spolek. Rada: Olga Bílková, Jiří Petrů, Luděk Putz.
Telefon: 602 288 414
Mail: olinazkalne@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one