Spolek občanů, který si klade za cíl budovat občanskou společnost a pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Kaplicka_2013169.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
VII. Štrúdlování 2018
Štrúdl musí být ucelená harmonie chutí, vůní i vzhledu. Nejde posuzovat zvlášť těsto nebo náplň, obojí k sobě musí pěkně pasovat. A určitě musí i pohladit oko.
Takový Mercedes mezi štrúdly už posedmé hledali v sobotu v Besedě Kalňáci. Jejich soutěž o nejlepší a nejoriginálnější štrúdl bývá pěkně ostrá. Tady sestra nezná bratra, matka dceru, manžel manželku, kamarádství jde stranou. Několik týdnů tutlané recepty vylézají na povrch až v den soutěže, a to ještě v hodně hubené verzi. Účastníci letošního štrúdlování si vzájemně zhodnotili 13 sladkých a 11 slaných modelů. Je až s podivem, kolik nezvyklých kombinací se v závinech objevilo. Mák s čokoládou, mák s višněmi, hrušky s hermelínem, pudinková šlehačka s jablky, dokonce i brokolice se sýrem. Ale myslíte, že něco z toho vyhrálo? Nene. Vítězství všem už potřetí vyfoukl Fanda Horáček, potřetí se stejným štrúdlem! No protože ví, že zaútočit osvědčenou klasikou se vyplatí. Obdobně postupovaly obě vítězné Jarky i Boženka Rybičková, i když ta nakonec odtajnila, že její Cena Tobana byla spíš "z nouze ctnost". Ale moc povedená!
Vítězům gratulujeme a už se těšíme na další ročník. Předsedkyně spolku přislíbila mimořádnou cenu za "přeštrúdlování Františka". Je to pro všechny velká výzva, takže s přípravami dlouho neotálejte!
Bez názvu.png
VI. ŠTRÚDLOVÁNÍ 2017
První solidně naditý štrúdl, který bylo možno v Besedě spatřit, utvořili sami účastníci 6. kalnického štrúdlování. Kolem dlouhého stolu sedělo osmnáct skrytých, i z minulých ročníků již profláklých tvůrců zamotaného zázraku. Nejprve samozřejmě přišly na přetřes aktuální výsledky voleb a pak už se rozpoutal lítý souboj štrúdlovníků. Manželé, sourozenci, kamarádky, kamarádi ... všechno jedno. Tady šlo jen a jen o to, aby byl vybrán opravdu ten po všech stránkách nejlepší štrúdl. Čtrnáct vzorků sladkých, sedm vzorků slaných a pak cena za originalitu. Vítězům (Zdenče, Fandovi a Ivě) ze srdce i od ledvin gratulujeme, všem zúčastněným děkujeme za báječný večer i férové uznání kvalit soupeře. Všichni máme rok na vylepšení zavinovací techniky a vymyšlení originálního receptu této superskvělé pochoutky.
Dáda a Jirka.jpg
Tonda.jpg
ŠTRÚDLOVÁNÍ V KALNÉ 2016
Tak je to za námi, to štrúdlování. Širší rodiny soutěžících si můžou vydechnout, minimálně půl roku se nemusí žádného štrúdlu dotknout, nemusí testovat a hodnotit nové a nové tréninkové varianty oblíbeného dezertu. V sobotu se v kalnické besedě rozhodovalo ve dvou kategoriích - slané a sladké. Sešlo se 18 soutěžních vzorků od 12 autorů, přičemž jeden jediný štrúdl si navíc mohl odnést mimořádnou Cenu Tobana - za nejoriginálnější recepturu. Ale i to bylo málo. Pořadatelka Štrúdlování Olina musela přidat ještě ocenění za umělecký dojem, a to pěkně vypečenému crocoštrúdlu od Jarky Horáčkové.
Soutěž samotná tentokrát odsejpala bez řevnivosti a vypjatých emocí. Všichni si byli vědomi kvality své práce a přišli si pro samozřejmé vítězství. Hodnotili opět všichni zúčastnění, takže pro nadržování či korupci nevznikl sebemenší prostor. Maximálně někdo po očku sledoval, jestli vzorek chutná nejobjektivnějšímu členovi poroty - malému Toníčkovi (hlasoval pro špenát). Ale vyhrát může jen jeden, v našem případě dva. Ze slaných vzorků zaujal model "španělský ptáček" od Fandy Horáčka, sladkou klasiku jablek v pivním těstě, ovšem ve výjimečném provedení, přinesla Boženka Rybičková. No a Cenu Tobana si odnesla Zdenča Kunčická, co se nebála experimentu s mletým masem na chili a sladkých švestkách.
Z V. ročníku Štrúdlování nikdo neodcházel zklamaný. Všichni si pochvalovali nápady ostatních a hlavně stoupající úroveň a prestiž jablečného klání. Ročník šestý bude muset hodně přemýšlet, čím ten letošní překoná.
ŠTRÚDLOVÁNÍ 2016.jpg
Štrúdlování v Kalné 17. října 2015
Letošní štrúdlování se konalo v sobotu 17. října v kalnické Besedě a to v dočista komorním obsazení. Na smluvenou šestnáctou hodinu se dostavilo dvacet vyznavačů tradičního dezertu, i když ne každý s vlastnoručně vytvořeným reprezentantem. Do štrúdlového klání se přihlásilo 16 soutěžících, zbytek doufal v dojídání vzorků. Hlavní organizátorka Olina nás však mile překvapila složením poroty ze všech přítomných, takže začít se mohlo až po utlumení všeobecného nadšení.
Jako první jsme ochutnávali štrúdly slané - čítaly 6 anonymních vzorků, v druhém „poločase“ došlo na 8 sladkých druhů. Jestliže těsta byla hodně různorodá – od taženého přes listové až po jogurtové, náplně byly ještě nápaditější. Mimo jiné jsme ochutnali závin s domácí drůbeží paštikou, sladký dezert s mákem, švestkami i čokoládou. Co do tvaru zaujaly přísnou porotu růžičky kuchyňského inspektora Ládi Hrušky. Ochutnávání samotné bylo veselé, ale taky hodně napínavé. Po sečtení bodů bylo jasno. Slané vítězství patří Ivě z Pravonína, tedy spíš jejímu závinu s báječnou pórkovou náplní, prvenství sladké zůstalo díky Věrce Svobodové v Kalné. Vsadila na klasiku - pivní štrúdl s jablky a spoustou ořechů. Úžasná práce!
Vyhodnocení se pochopitelně nemohlo obejít bez emocí. Ne všichni přijali své umístění statečně, takže došlo i na výčitky a pokusy dodatečně zvrátit nekompromisní výrok poroty. Protesty však nakonec podány nebyly a nad sklenkami kořaleční Štrúdlovice došlo ke smíření. Bylo to velice zdařilé kulinářské odpoledne.
strudlovani 2015_1.jpg
Vítězka

Vítězka

Vítězka letošního ročníku
Podzimní štrúdlování v Souticích 18.10.2014
Dobrý štrúdl od průměrného ihned rozezná každý, kdo má k tomuto moučníku pozitivní vztah. Vybrat vynikající štrúdl z dvaceti výborných – to už chce čas a uvážlivost. A vyčnívá-li mezi ostatními rukáv štrúdlu krásně „krajkově“ nazdobený, štrúdlový labužník se doslova vznáší blahem. Skloubit cukrářskou krásu s jablečnou vůní se podařilo paní Vlastě Horáčkové, která se svým moučníkem přišla v sobotní podvečer na III. soutické štrúdlování obhájit loňské prvenství. Chuť soutěžních štrúdlů ovšem musí přezkoumat a potvrdit odborná porota…
Jako první byly organizujícím spolkem Kalňáci na čtvrtou odpoledne pozvány děti. Přinesly do své vlastní soutěže vyřezané a nazdobené dýně, ať už laděné do strašidelna nebo třeba jen okrášlené podzimními listy a plody. Výstavka se rozblikala oranžovými dýňovými světly a jejich autoři se rozběhli na chvíli vyzkoušet svoji šikovnost nad další výrobky. V tvořivé dílně si mohli nazdobit kočičí i pavoučí lucerničky, případně vyrobit pavoučí čelenky na hlavu. Je třeba pochválit na tomto místě maminky, které za méně trpělivé jedince dílko dokončily a všichni si tak mohli kromě odměn a cen za dýně odnést i pěkná podzimní světélka.
Mezitím sem docházely místní hospodyňky se svými výtvory, takže sál hospody byl večer doslova prodchnut vanilkou, skořicí a samozřejmě jablečnou vůní. Nezůstalo ale jen u vůní sladkých, do této soutěže je hlášeno čím dál víc závinů slaných - s chutí pizzy, zelňáků, slaninovou i špenátovou. Tříčlenná porota byla tentokrát opravdu fundovaná, předsedala jí totiž cukrářská profesionálka z řad návštěvníků. Všechny tři dámy nás napínaly hodně dlouho, ale nikoho asi nepřekvapily. Loňské šampiónky v čele s paní Vlastičkou své kvality potvrdily a jednoznačně obsadily stupně vítězů. Na hodnotné ceny Kalňákům přispěly místní spolky, za což jim patří srdečné díky. Investovaly totiž do velmi dobré věci! A to mohou všichni návštěvníci i s plnými ústy potvrdit.
1.jpg
A.jpg
A6.jpg
IMG_9934.jpg
Děkujeme spolupracujícím spolkům:

MO Českého rybářského svazu Soutice
Sboru dobrovolných hasičů Soutice
Mysliveckému sdružení Hubert
Na závěr odpoledne pro děti pan Seidl převzal taneční vedení
Štrúdlování 2013
Na pečení závinu neboli štrůdlu potřebujeme nezbytně mouku, tuk, vajíčko, jablka … a pak ještě nějakou „nadstavbičku“. Někdo přidává špetku skořice, jiný ořechy, kokos, tradiční mák i bůhvíjaké další příchutě. Ale hospodyňky, které v sobotní podvečer dopékaly nohavice závinu na soutěžní Štrůdlování, se určitě navíc neobešly bez nadšení, soutěžního ducha a chuti předvést ostatním své pekařské umění.
Na II. ročníku posvícenského Štrůdlování se v pohostinství v Souticích sešlo na 26 soutěžních závinů všech možných příchutí. Porota ve složení tří loňských vítězek hodnotila především chuť, vůni, množství náplně, konzistenci těsta, ale i nápad a kreativitu hospodyňky. Sál voněl skořicí a vanilkou, prostě radost posedět! K poslechu hrála skupina hudebníků snad ty nejznámější country hity, takže i jiné smyslové orgány si přišly na své. Štrůdlování se zkrátka opět povedlo a o. s. Kalňáci si může bez okolků udělat další ostrý zářez na pomyslné pažbě pořadatelské činnosti.

Dáda
Porota

Porota

1. místo

1. místo

paní Lubomíra Kalivodová
Kapela

Kapela

Štrůdlování 2012
V sobotu 20. října došlo v Souticích k historicky prvnímu klání v disciplíně, kterou ovládají spíše jemné ruce, a to v pečení štrůdlů. Akci pořádalo naše občanské sdružení Kalňáci.


Do soutěže bylo přihlášeno celkem 29 štrůdlů, z toho pět jich bylo slaných, a ukázalo se, že pečení štrůdlů není jen doménou žen. Všechny štrůdly (slané i sladké) krásně voněly a byly nádherně naaranžované.
V soutěži se objevilo mnoho variací štrůdlu, nejen klasické jablečné náplně (krájené, strouhané, vařené) ale také zajímavé a chutné variace s mákem nebo švestkami. Objevily se tajné po babičce schovávané recepty těst například zadělávané pivem nebo vodu, s máslem nebo se sádlem. Ve slané variantě byly štrůdly hlavně zelné s pikantními ingrediencemi.
V odborné porotě byli tito pánové: pan Ludvík Luxa, zástupce Černýše, pan Ota Pajkrt, zástupce Podolí Kopečka, a pan Jiří Petrů zástupce Kalné. Po osmé hodině večer zasedli členové poroty ke stolu a byly jim předkládány vždy tři kousky od každého štrůdlu. Poctivě každý kousek ochutnali a při vyhodnocování dokonce žádali donesení dalších vzorků pro „rozstřel“. Ve slané kategorii byla udělena pouze hlavní cena a získala ji paní Zdeňka Kunčická ze Soutic, a ve sladké kategorii bylo stanoveno pět pořadí a cenu za nejlepší sladký štrůdl si odnesla paní Vlasta Horáčková ze Soutic. Ceny se předaly a nejlepší štrůdly se dokonce vydražily, pak už začala volná zábava ve stylu Oldies párty.
Takže druhý ročník za rok uspořádáme zas.
Hezký den všem a štrůdlům zdar.

Olga
štrůdly.jpg
ještěrka.png

CO NÁS ČEKÁ?


23. března uklízíme přírodu

6. dubna uspořádáme předvelikonoční cukrování v Hulicích

20. dubna na Bílou sobotu jedeme na výlet za poznáním 

bg.jpg
Kalňáci, zapsaný spolek. Rada: Olga Bílková, Jiří Petrů, Luděk Putz.
Telefon: 602 288 414
Mail: olinazkalne@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one