Spolek občanů, který si klade za cíl budovat občanskou společnost a pěstovat lásku ke krajině, ke kultuře a k sobě navzájem.
Kaplicka_2013169.jpg
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Pět let spolkového domu ve Zruči na Sázavou
Výročí si zasloužilo velkou oslavu a tam si pozvali nás, abychom předvedli naše taneční vystoupení Pomáda. Povedlo se a spolkovému domu přejeme do dalších let úspěch ve spolkové činnosti.
S Jirkou na Řípu 15. října 2016
DSC02889.jpg
V sobotu jsme vyprovodili Jiřina na jeho první cestě na Říp. Třináct žen, třináct mužů, dvě děti a tři psi napnuli svých padesát šest obutých a dvanáct neobutých nožiček a všechno to směřovalo k jednomu jedinému cíli - k vrcholu hory Říp. Jirka byl z předchozího společenského večera, kam zavítal i sám Praotec, vybaven zánovním turistickým tlumokem a po cestě všichni se zájmem pozorovali jeho nadité kapsy. Až pod rotundou sv. Jiří byl odtajněn jejich obsah - totiž vrcholová prémie pro účastníky slavného Jirkova prvovýstupu. Ovšem ukázalo se, že nebyl zdaleka sám, kdo své vlastenecké češství zdoláním Řípu doposud nestvrdil. Od 15. října 2016 už je vše v pořádku.
 
Lví silou, vzletem sokolím ... kráčejte dál, milí Kalňáci! 
Zahájení chovu včel v Dubějovicích
Od soboty 16. dubna 2016 začal všem Kalňákům sladký život, protože Líba začala včelařit. Jejímu bohulibému počinu předcházelo členství v Českém svazu včelařů, základní organizaci Trhový Štěpánov, kde získala potřebné informace a rady. Přejeme jí, ať se jí chov daří, má vysoké medové snůšky a včely jí nikdy neulítnou.
Včely a Líba.jpg
Pražský půlmaraton
Milí Kalňáci,
v sobotu 2. dubna jsem v Praze běžela svůj první půlmaraton. Nahlásila jsem se na něj už v listopadu opět pod hlavičkou atletického klubu Kalňáci a běžela jsem v týmu běžců za Hospic sv. Jana N. Neumanna Prachatice, který jsem svým startovným malilinko podpořila. To víte, že jsem se trochu bála, jak to dopadne a abych Kalňákům i Hospici neudělala nějakou ostudu, ale hospicoví běžci vytvořili příjemnou přátelskou atmosféru a kromě toho zajistili perfektní zázemí v Dívčí katolické škole, tak mě nakonec strachy přešly. To zázemí se moooc hodilo, já běhala před závodem na wc v desetiminutových intervalech. A pak už byl start, zazněla Vltava, oči trochu zvlhly a už jsme se za tónů té krásné hudby posouvali ke startovní čáře, kam jsme došli 8 min a 30 vteřin po oficiálním startu. No nedivte se, bylo tam 11 500 běžců, my jsme byli někde na pozici 7 000.

Běželo se hezky, počasí úplně ukázkově krásné, dbala jsem rad zkušených (nepřepálit začátek), občerstvovala jsem se na každém stanovišti, usmívala se na fanoušky. Já tam měla rovnou dva – Jardu a Honzu, mého spolužáka z gymplu, běžce, který tenhle závod neběžel. Fandili mi hezky na třetím a na osmém kilometru a pak u cíle. Jarda až tak, že mi nestačil udělat ani jednu fotku, zato černoušků má celou galerii. Takže budu muset běžet znovu, jenom kvůli tomu focení. Já tedy černoušky běžící vpředu vůbec celý závod neviděla, nějak jsme se v té rychlosti minuli. Docela mi to uteklo, jen ten Libeňský most mě překvapil, jak je nekonečně dlouhý, ale po něm už byl 16. kilometr a už se blížil cíl. Jen ten poslední kilometr byl nejdelší ze všech. Cílovou pásku jsem obrazně protrhla v čase 2:18:24. Já to dala!!! To bylo endorfinů. A mám i medaili. Abych byla upřímná, část medaile si zaslouží můj tréninkový spoluběžec Brix. Trénoval se mnou neúnavně a za každého počasí a žádná vzdálenost mu nebyla zatěžko. Sice nesleduje čas ani uběhnutou trasu, často zastavuje, kdeco očuchává a značkuje, ale běhá se mnou oddaně.

Kalňákům moc děkuji za tričko s ještěrkou, měla jsem ho na sobě cestou na závod a ze závodu, hřálo mě na těle i na duši.

A podívejte se na web Hospice v Prachaticích, dělají záslužnou práci. Líba
Líba 2.jpg
Líbě všichni gratulujeme k takovému úspěchu a zde je odkaz na Hospic sv. Jana N. Neumanna:
2015
Kalňáci atletickým klubem
Jméno „Kalňáci“ se pomalu stává značkou. O kus dál posunula náš spolek Líba Vlasáková, pravda, zcela nečekaným směrem. Pod hlavičkou Kalňáků vyběhla 5. září na desetikilometrovou trať Birell Grand Prix 2015, jejíž pořadatelé nám rázem přidali přízvisko „atletický klub“. Tedy proč ne?
Dlouho jsme neměli tušení, jaké má Líba sportovní ambice. A také nám není jasné, kdy na půlmaraton natrénovala. Možná se na služebních cestách po Evropě přesouvá po vzoru Járy Cimrmana – poklusem, s kufrem v ruce. Ať je to jak je, Líba je bezesporu dobrá. Trať zaběhla pod hodinu a zařadila se mezi úspěšné sportovce. Kalňáci jí děkují za vzornou reprezentaci a slibují, že jí budou oporou a dobrou atletickou stájí.
Těžko na cvičišti
Těžko na cvičišti
Lehko na bojišti
Lehko na bojišti
Aktuálně z kalnické vývěsky dne 20. září 2015
vývěska 20.9..jpg
Gusta Brož a já!
V červnovém čísle časopisu Rybářství vyšel krásný článek pana Václava Seidla. Nenechávejme ho tedy jen předplatitelům časopisu a s dovolením pana autora zde článek uveřejňujeme.
rybářství.jpg
článek Seidl.jpg
GRATIAS TIBI
GRATIAS TIBI je cena za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Nominovali jsme naše mladé, kteří spustili renovaci kalnické kapličky. Tak snad to vyjde...
2014
Pohádkový les - Hulice 2014
Mateřská školka v Hulicích ve spolupráci s obcí Hulice a naším sdružením Kalňáci uspořádala tuto sobotu 24. května 2014 Pohádkový les. I přes průvodní hřmění a drobný déšť nám nakonec počasí přálo a dorazilo více jak 60 dětí, čekalo je 23 pohádkových bytostí. Děkujeme za skvělou organizaci a gratulujeme Hulicím k prvnímu ročníku této zajímavé akce.
Janin vítězný boj
Jana, rodačka z Kalné, vyhrála jeden velký boj a napsala o tom moc krásný článek, který vyšel 17. května 2014 v Benešovském deníku. Dovolujeme si zde ten článek také uveřejnit a zároveň Janě přejeme její velké osobní vítězství.
BN DENÍK 17.05.2014.jpg  2.51MB
článek
Vyúčtování Soutické maškary
Ještě zde dlužíme vysvětlení, jak bylo naloženo s penězi, které maškarádi dostali od štědrých soutických občanů i náhodných projíždějících. Děkujeme všem, kdo byl ochoten otevřít svou dlaň. Z vybraných peněz jsme zaplatili veškeré náklady za půjčovné kostýmů, šatlavy, výdaje na nákup a kapelu p. Hrubanta, která byla opravdu nepřekonatelná. Po vyúčtování zbylo celkem 3 842 Kč. Organizující spolky se sešly, aby rozhodly, co s těmito penězi. Každý měl trochu jiný názor a k všeobecné shodě nedošlo. Proto se peníze uschovaly pro výdaje na příští Soutickou maškaru, která je plánovaná za čtyři možná pět let. Pokud by do té doby došlo k nepředvídané události a bude třeba poskytnout někomu finanční pomoc, spolky se sejdou, aby částku uvolnily.

Za sdružení Kalňáci jsme chtěli tyto peníze poslat na účet Zručské farnosti, kde se sdružují prostředky na opravu kostela v Souticích. K tomu bohužel nedošlo a tak posíláme alespoň 1 000 Kč na účet 236932218/0300, který patří této farnosti a sdružuje právě prostředky na opravu kostela sv. Jakuba staršího. Děkujeme všem, koho budeme inspirovat.
Odkaz na zajímavý rozhovor
S potěšením jsme objevili zajímavý rozhovor s naším rodákem, panem Bohuslavem Vlasákem, v aktuálním Dolnokralovickém občasníku. Uvádíme zde proto odkaz - rozhovor naleznete na páté stránce a týká se pravidelných setkání heligonkářů. Letos se uskuteční 10. května ve Stříteži a v říjnu v Dolních Kralovicích.
Soutický masopust
Po tříleté odmlce do Soutic opět zavítal masopust, v plné své kráse a bujarosti. Období slibného předjaří a krásné sobotní počasí už samy o sobě vyvolávaly pohodu a dobrou náladu. Přesto po ránu vyšel průvod maškarádů ze soutického pohostinství trochu nesvůj. Jak je Soutičtí asi letos přivítají? Budou ochotni se s nimi veselit a tančit? Strpí s dostatečným nadhledem škádlivé řádění kolem svých stavení?
První zastávkou masopustního průvodu je tradičně úřad obce, kde paní starostka předala maskám v čele s přísným Laufrem dočasnou vládu nad obcí a letos nádavkem obří koš naplněný masopustními dobrotami. A pak už to vypuklo. Od stavení ke stavení postupovali rozverní maškarádi za doprovodu muziky, domácím vždy popřáli zdraví a spokojenost, zatančili, tu a tam záludnou kašpařinu vyvedli, a přesto se jim dostávalo vlídného přijetí, dobrých jídel i ostřejších kalíšků proti únavě. Ta se však přece jen na sklonku odpoledne dostavila, a tak maškarádi s úlevou nechali padnout Bakchuse, po rituálu plném pláče a nářků jej následně oživili a pustili se do závěrečného tance. 
Masopust v Souticích dostál všem tradicím a zvykům. Potěšil sousedy, dospělým připomněl staré časy, nejmladším maskovaným účastníkům průvodu snad i ukázal cestu, po které by měli pokračovat. Za elán, s jakým se na přípravě a uskutečnění této tradiční slavnosti podíleli, patří poděkování členům soutických spolků (hasiči, rybáři, myslivci, sportovci) a místních sdružení (Veselý sousedský spolek Podolí a Kopečka, Kalňáci). Nezbývá, než se těšit na některý z následujících roků, který slavnost masopustu do Soutic opět přinese. A Kalňáci při tom rozhodně nehodlají chybět.
2.jpg
A.jpg
Podpora panu Bohuslavu Vlasákovi
Tato věc se netýká sdružení, ale jen jeho členů a proto si zde dovolujeme uvést odkaz na podporu našeho člena, pana Bohuslava Vlasáka
2013
Člověk se nikdy nepřestane divit
Naše sdružení Kalňáci uspořádalo v soutické hospodě v říjnu 2013 druhý ročník Štrůdlování. V loňském roce přišlo hodně diváků i soutěžících, proto jsme byli rádi, že i druhého ročníku se zúčastnilo hodně lidí. Bohužel v sále pohostinství bylo málo židlí a stolů, a proto paní hostinská reagovala rychle a nabídla, že si můžeme půjčit stoly a židle z druhé hospody, kterou má pronajatou od obce Soutice. Naši chlapi židle a stoly přenesli a druhý den je v pořádku vrátili. Bohužel tato věc nebyla projednána s obcí, ale oznámena dodatečně. Paní hostinské byl tedy dodatečně vyměřen pronájem za tyto půjčené židle a stoly v hodnotě 500 Kč.

Na jednu stranu, ano, nebylo to oprávněné a mohlo dojít k poškození obecního majetku. K poškození ale nedošlo a majetek obce byl vrácen v pořádku. Na druhou stranu jsme uspořádali celkem zajímavou akci pro lidi, kde se všichni dobře bavili, a věřím, že uspořádáme i třetí ročník a nikdo nás za to snad nepotrestá :-)

P.S.: Za paní hostinskou pronájem ze zapůjčeného zařízení uhradí sdružení Kalňáci.
Pomoc Šlejmarovým
Díky štědrosti návštěvníků našeho jarmarku v Hulicích, můžeme na sbírku města Zruč nad Sázavou pro rodinu Šlejmarových, kteří potřebují automobil upravený pro dva invalidní vozíky, poslat částku 3 tisíce Kč.

Děkujeme.
Dostali jsme velice milé poděkování od paní Vyhnalové z odboru kanceláře starosty města Zruč nad Sázavou a protože hodně lidí mělo s jarmarkem spoustu práce, také díky nim si dovolím zde toto pěkné poděkování uveřejnit.

Vážená paní Bílková a všichni Kalňáci,
velice si vážíme Vašeho úctyhodného počinu a děkujeme za nádherný finanční dar, kterým se připojíte k dalším lidem s upřímně šlechetným úmyslem pomoci těm, kteří to opravdu potřebují.
Přejeme vše dobré, pevné zdraví a krásnou atmosféru v době adventní.
Kateřina Vyhnalová
Odbor kanceláře starosty

Děkujeme a rádi se budeme pořádat další akce, které mohou pomoci.
Koncert pro Světlušku
svetluska.gif
Moc se nám líbil Koncert pro Světlušku uvedený 2. listopadu 2013 na ČT1. Rozhodli jsme se proto poslat 2 tisíce Kč na pomoc nevidomým.

Děkujeme za krásný koncert a děkujeme za práci pro nevidomé.
2012
Zručský jarmark
Na první adventní neděli jsme se jako každý rok zúčastnili vánočního jarmarku ve Zruči nad Sázavou. Byla tam příjemná atmosféra a hezký kulturní program. I my jsme tam pro sdružení utržili za perníčky a věnce něco do společné pokladny.
jarm.jpg
Adventní koncert České televize a Člověk v tísni
13. prosince 2012 jsme odeslali na 1000 Kč na podporu adventního koncertu. Současně jsme poslali také 500 Kč organizaci Člověk v tísni na podporu školy v Africe.
Takovou rozhazovačnost si můžeme dovolit díky přízni návštěvníků na našem jarmarku v Hulicích.
Zasaďte si svůj strom
"Zasaďte si svůj strom" - to je název akce, která se uskutečnila v rámci projektu "Obnova krajinných struktur v obci Soutice".

Nedělní odpoledne v Černýši patřilo více než třiceti nadšencům, kteří si sem přišli koupit a zasadit svůj strom a společně vysadit třešňovou alej. Celá akce byla v režii studentky Martiny Havlové a starostky obce Soutice paní Aleny Exnerové. Naše občanské sdružení přispělo na dobrou věc zakoupením třech stromků a pomohlo s výsadbou ostatních. Teď už jen čekáme na jaro a těšíme se, až celá alej z Černýše do Požár rozkvete.
alej.jpg
Znovuvysvěcení kapličky - 18. srpen 2012
Třetí srpnovou sobotu se v Kalné začali scházet na návsi hosté dlouho před avizovanou patnáctou hodinou, na kdy bylo stanoveno znovuvysvěcení kapličky po její rozsáhlé rekonstrukci. Občanské sdružení Kalňáci a jeho „mladá krev“ totiž využily výrazné finanční pomoci projektu Think Big nadace O2 a dopřály kalnickému „geniu loci“ mladistvé vzezření.

Veškeré nepříjemné peripetie a patálie průběžně opravu provázející jsou však v tuto sobotu zapomenuty. Kaplička i její okolí jsou slavnostně vyzdobeny, hudba připravena doprovodit slavnostní chvíli svěcení a slova se ujímají první řečníci. Z jejich úst vycházejí slova díků a radosti nad povedeným dílem, je připomenuta historie dávná i ta snáze vybavitelná. Stovce přihlížejících návštěvníků tanou na mysli vzpomínky vážící se k této zdánlivě nevýznamné vesnické stavbě – dětství, rodina, přátelé, významné historické události před kapličkou hojně probírané znepokojenými sousedy. Samotný akt vysvěcení farářem byl zakončen vyzváněním zvonu, který pamětníkům svého času třikrát denně připomínal povinnosti či dětem návraty domů. Tato chvilka byla určitě nejsilnějším zážitkem a dojetí skrýval málokdo.
Závěr odpoledne patřil přátelskému vzpomínání hostů při nachystaném pohoštění, hudbě a milým setkáním lidí, jimž Kalná a její kaplička zabírají v paměti nemálo místa. Avšak nejen pamětníkům přirostla kalnická náves k srdci. Při opravě kapličky vznikla i nová přátelství s lidmi, kteří se dokáží nadchnout nezvyklými akcemi a vytuší spřízněné povahy i na dálku. Genius loci kalnické kapličky je potvrzen.
k2.jpg
k1.jpg
k3.jpg
Masopust Soutice 2011
2010
Barevné vítání léta v Hulicích - červen 2010
ještěrka.png

CO NÁS ČEKÁ?


23. března uklízíme přírodu

6. dubna uspořádáme předvelikonoční cukrování v Hulicích

20. dubna na Bílou sobotu jedeme na výlet za poznáním 

bg.jpg
Kalňáci, zapsaný spolek. Rada: Olga Bílková, Jiří Petrů, Luděk Putz.
Telefon: 602 288 414
Mail: olinazkalne@gmail.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one